Higiena - codzienny rytuał dla naszego zdrowia

Dbanie o higienę osobistą to podstawa zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka, zapobiegania wielu chorób, dlatego uczymy jej od najmłodszych lat. Początkowo uczymy dzieci, że codzienny prysznic w ciepłej wodze z użyciem mydła, bądź płynu pozwala zmyć wszelkie bakterie, zabrudzenia i odprężyć ciało, a szczotkowanie zębów jest obowiązkowe rano i wieczorem, aby zapobiegać próchnicy i nieprzyjemnemu zapachowi. Zwracamy uwagę na częste mycie rąk, to bardzo ważne, ponieważ nasze ręce mają kontakt z wieloma bakteriami i nie chcemy, aby były one przenoszone. Ważne, aby pamiętać o myciu rąk w szczególności po powrocie do domu np. ze szkoły, zakupów, po skorzystaniu z toalety oraz przed zjedzeniem posiłku. Pamiętajmy, że ucząc się nawyków od najmłodszych lat będą one z nami na całe życie. 

Higiena - codzienny rytuał dla naszego zdrowiaZdaniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) mycie rąk to jedno z najlepszych sposobów na zapobieganie przenoszenia bakterii i zarazków. Regularne mycie rąk ogranicza rozprzestrzenianie się chorób, dzięki czemu zwiększa się nasze bezpieczeństwo zdrowotne. Dbajmy o siebie i o innych. Rożnego rodzaju wirusy mogą być przenoszone właśnie na dłoniach, przez to, że instynktownie rękoma dotykamy okolic twarzy jesteśmy narażeni na wchłonięcie się zarazków do naszego organizmu przez błoną śluzową. 

Technika mycia rąk

Przy myciu rąk rodzaj używanego produktu myjącego nie jest aż tak ważny jak czas i technika mycia. Najzwyklejsze mydło spokojnie wystarczy, aby usunąć wszelkie bakterie i zarazki. Jeżeli używamy mydła w kostne należy zmoczyć mydło i rozsmarować w dłoniach, natomiast przy użyciu mydła w płynie wystarczą 2 pompki produktu do oczyszczenia skóry dłoni. 
Następnie po pobraniu środka myjącego na zwilżone dłonie należy wykonać po 5 razy każdą z czynności:

  • namydl wewnętrzną stronę dłoni drugą dłonią i na zmianę,
  • wnętrzem jednej dłoni przecieraj grzbiet drugiej,
  • spleć palce i przecieraj dłonie,
  • myj kciuki jednej dłoni drugą ręką i na zmianę, 
  • umyj wierz dłoni,
  • przecieraj jedną dłonią nadgarstek drugiej i na zmianę,
  • spłucz mydło pod ciepłą wodą,
  • wytrzyj dłonie w czysty ręcznik. 

Mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund, jest to wystarczający czas aby wykonać podane czynności i zmyć wszelkie bakterie. Dzięki takiej technice mamy pewność, że dokładnie umyliśmy nasze dłonie pozbywając się wszelkich zarazków. 

Jeżeli nie masz dostępu do bieżącej wody, użyj środków do dezynfekcji rąk. Jest to świetnie rozwiązanie np. kiedy wychodzimy na miasto, zakupy, spacer mając mały płyn do dezynfekcji ze sobą zawsze będziemy mogli użyć go w każdej sytuacji.