Wspólny czas całej rodziny to bardzo ważna kwestia wzmacniania więzi i wspólnych relacji. Warto jest poświęcić wolne chwile na wspólne wycieczki czy inne aktywności, które budują więzy i dają się poznać. Nie tylko zabawki dają dzieciom poczucie szczęścia. Czasem brakuje najważniejszego, czyli mamy i taty, szczególnie w natłoku codziennych obowiązków i pracy. Wspólny czas jest bardzo cenny.

Pomysły na wspólne spędzanie czasu

Wolny czas z rodziną - jak go spędzić?Rodzicielstwo to fantastyczne, ale też trudne doświadczenie życiowe. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że to co "włożymy" do głowy naszego dziecka "wyjmiemy" gdy ono dorośnie. Co to znaczy? Przede wszystkim to jakie wartości mu przekazujemy. A przekazywać je można tylko i wyłącznie poświęcając mu czas, dlatego warto zacieśniać relacje i budować nasz świat razem. Co można robić wspólnie?

  • zabawy w domu - tych jest mnóstwo, od twórczych aktywności (plastelina, farbki, kredki i flamastry), po gry planszowe, wspólne czytanie książek, budowanie namiotów z koców i poduszek czy gotowanie. Każda z tych rzeczy, każdy śmiech podczas zabaw jest kluczowy w rozwoju dzieci, ale też w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem,
  • zabawy w ogrodzie/na dworze - można wspólnie grać w piłkę, jeździć na hulajnogach, rolkach czy rowerach. Wycieczki rowerowe są super pomysłem nie tylko z większymi dziećmi. Te mniejsze można wozić w foteliku i będzie to także frajda, co jazda samodzielna. 
  • wycieczki kilkudniowe - wspólna organizacja wyjazdu, czyli wybór miejsca noclegowego i tych do zwiedzania. Wycieczki piesze na miejscu, wspólny czas w restauracji itp.
  • park rozrywki - czyli chyba najlepsze miejsce do świetnej zabawy dla każdego. Ludzie uwielbiają karuzele czy szybkie zjazdy, dlatego cała rodzina będzie się tam bawić wyśmienicie.

Dlaczego wspólny czas jest ważny?

Przede wszystkich służy on, aby zacieśnić nasze więzi i zbudować relację, która oparta będzie na zaufaniu, pomaganiu sobie i wspieraniu przez całe życie. Każda rodzina powinna poświęcać czas sobie nawzajem, aby uczyć się siebie i wiedzieć, że nie ma nic silniejszego niż więzy krwi. Rodzice mogą w tym czasie poobserwować zachowania swoich pociech, a dzieci będą cieszyć się wspólnymi chwilami. Trzeba też pamiętać, że liczy się nie ilość a jakość, dlatego warto jest aktywnie uczestniczyć w zabawach czy wycieczkach. Dzieci widzą dużo więcej niż nam się wydaje, dlatego kluczem jest, aby była to prawdziwa frajda dla całej rodziny. Stąd też warto wybierać tak, aby zabawy czy wycieczki podobały się każdemu kto w niej uczestniczy. Pamiętajmy, że to rodzice są najważniejsi w życiu dzieci, które chcą być kochane i ważne dla nich.