Wiosna to najlepszy czas na prace porządkowe w ogrodzie oraz na przygotowanie pierwszych rozsad roślin. Dekoracyjny ogród powinien mienić się wieloma barwami. Wśród popularnych kwiatów, które sieje się lub wysadza wiosną, warto wybrać te, które kwitną jeszcze w tym samym roku. Nasiona można wysiewać do pojemników, do ciepłego inspektu lub wprost do gruntu.

Rośliny cebulowe — jakie wybrać?

Wiosenny siew i sadzenie - jakie gatunki warto mieć w swoim ogrodzie?Gatunki ozdobne, które wyrastają z cebul lub z bulw są z reguły proste w uprawie. Cały sukces polega na odpowiednim terminie wysadzenia cebulek oraz wybranie najlepszego dla danego gatunku stanowiska. Wśród cebulowych roślin warto zainteresować się żonkilami, tulipanami, krokusami i hiacyntami. Rośliny te do gruntu powinny trafić jesienią. Wiosną pokażą się liście, następnie pędy kwiatostanowe i dekoracyjne kwiaty. W pierwszych wiosennych miesiącach do podłoża trafiają mieczyki, czosnki ozdobne, a w późniejszym terminie — dalie.

Gatunki jednoroczne wysiewane z nasion

Wśród roślin, które sieje się wprost do gruntu, bardzo dużą popularnością cieszą się nagietki, kosmosy, ale też astry, maciejki. Rośliny kwitną w tym samym roku, następnie tworzą nasiona i zamierają. Przed sprzątaniem rabat, warto zebrać powstałe nasiona i przetrzymać je do kolejnego roku. Do skrzynek wysiewa się aksamitki, słoneczniki, nasturcje oraz aromatyczne zioła, które nie tylko pięknie pachną, ale tworzą też urocze kwiaty, które wabią owady zapylające.

Gotowe sadzonki na kwitnące rabaty

Najszybszym sposobem na uzyskanie dekoracyjnych rabat są gotowe sadzonki roślin, które wysadza się do gruntu. Wśród takich roślin znajdują się bratki, stokrotki, ale też różne odmiany aksamitek, niezapominajek oraz chabrów. Byliny wiosenne kwitną już w kwietniu, tworzą barwne kobierce różnokolorowych kwiatów. Cenionymi gatunkami wiosennymi jest żagwin, floks szydlasty, ubiorek wiecznie zielony oraz pierwiosnek. Rośliny wymagają ciepłych i żyznych gleb oraz nasłonecznionego miejsca. Kwiecień i maj to miesiące, w których z powodzeniem można sadzić rośliny wieloletnie.

Drzewa i krzewy kwitnące wiosną

Wiosną na roślinach ozdobnych wieloletnich zaczynają pojawiać się barwne kwiaty. To też doskonały okres, aby posadzić forsycje, magnolie oraz bzy. Rośliny zdążą się zaaklimatyzować i zakwitną jeszcze w tym samym roku. W kwietniu oraz w maju również sady stają się kolorowe. Pierwsze kwiaty pojawiają się na wiśniach, jabłoniach oraz na brzoskwiniach. W kwietniu warto zasadzić też ozdobne odmiany popularnych gatunków owocowych — rajską jabłoń, migdałek trójklapowy oraz śliwę wiśniową o niesamowitych czerwonych liściach.