Kiedy wręczyć gościom zaproszenia na wesele?

Pary młode planują zwykle wesele z odpowiednim wyprzedzeniem, dopinając wszelkie kwestie na ostatni guzik. Należy bowiem zadbać nie tylko o oprawę graficzną wydarzenia, stroje czy posiłki, ale również o terminowe wręczenie gościom zaproszeń na wydarzenie. Pozostaje pytanie, kiedy właściwie powinno się wręczać gościom zaproszenia na wesele?

Zaproszenie czy anons?

Kiedy wręczyć gościom zaproszenia na wesele?Pary młode, które planują wesele z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, często wysyłają przyszłym gościom anonse, tak zwane "save the day". Jest to krótka informacja o dacie wydarzenia, tak aby goście mogli zarezerwować sobie datę z odpowiednim wyprzedzeniem. Zwyczaj wysyłania anonsów praktykuje się głównie w sytuacji, gdy wesele ma mieć miejsce w porze wakacyjnej lub w okresie świątecznym. Wtedy bowiem goście często planują wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, że zawiadomienie o weselu nie jest tym samym, co zaproszenie. Ma ono na celu poinformowanie gości o tym, aby nie planowali sobie niczego na ten szczególny dzień, lecz otrzymując anons, nie mogą oni jeszcze czuć się w pełni zaproszeni na uroczystość. Dlatego też należy wręczyć im zaproszenie osobiście bądź też wysłać je pocztą.

Kiedy wręcza się zaproszenia na wesele?

Wręczanie zaproszeń na wesele powinno odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystko dlatego, że bezpośrednio przed uroczystością para młoda będzie miała wiele innych zadań do wykonania, dlatego też może nie mieć czasu na odwiedzanie gości i wręczanie im zaproszeń weselnych. Wysyłkę zaproszeń warto rozpocząć na około 3-4 miesiące przed planowym ślubem. Tymczasem osobiste wręczanie zaproszeń powinno mieć miejsce nawet pół roku przed weselem. Warto wziąć pod uwagę, że nie będziemy w stanie odwiedzić wszystkich osób w jednym czasie. Zazwyczaj parze młodej zajmuje to około miesiąca, a nawet dwóch, jeśli na wesele zaprasza wielu gości. 

Zamawianie zaproszeń z wyprzedzeniem

Każda para młoda musi pamiętać o tym, aby zamówić zaproszenia weselne z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie ma tutaj znaczenia, czy stawiamy na ręcznie robione prace, czy też zaproszenia zamawiamy w hurtowni papierniczej bądź w sklepie internetowym. Na ich dostarczenie często trzeba poczekać kilka tygodni, zwłaszcza gdy zamawiamy większą ilość zaproszeń. Pamiętajmy, że wraz z zaproszeniami weselnymi możemy zamówić także do kompletu winietki na stół oraz księgę gości, które razem stworzą spójną całość. Para młoda może również wykonać zaproszenia ślubne we własnym zakresie, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ich stworzenie może zająć sporo czasu, dlatego warto zabrać się za to ze sporym wyprzedzeniem.