W Polskich mieszkaniach bardzo często do dyspozycji jest nieduża kuchnia, o powierzchni od 6 do 8 metrów kwadratowych. W starszym budownictwie taka kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem z oknem i drzwiami. Wiele osób długo zastanawia się, jak powinna wyglądać aranżacja takiego pomieszczenia.

Jak dobrze rozplanować kuchnię?

Jak zaaranżować małą kuchnię?W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble kuchenne. Gdy pomieszczenie jest stosunkowo nieduże warto zamówić meble na wymiar, dzięki którym będzie można stworzyć wygodne miejsce do pracy. Aranżacja kuchni o niewielkich wymiarach jest pewnym wyzwaniem, jednak przy odrobinie sprytu można sobie dobrze z tym poradzić. Na początku warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać kuchnia, ile osób będzie z niej korzystać i jakie prace najczęściej będą wykonywane. Z małych kuchni z reguły korzysta singiel, para młodych ludzi lub rodzina z jednym dzieckiem. Aby nie stracić za dużo cennej przestrzeni zalecana jest aranżacja kuchni na kształt litery L. Oznacza to, że meble kuchenne wraz z zabudową będą na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Na tej ścianie, gdzie są drzwi wejściowe zabudowa będzie nieco krótsza ale kolejną ścianę można wykorzystać w całości. Wtedy pozostanie nam jeszcze jedna ściana z oknem i jedna wolna, gdzie przykładowo można zrobić niewielki kącik jadalniany.

Aranżacja mebli w małej kuchni

Współcześnie wykonywane meble na wymiar dają szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki takim meblom można ładnie i praktycznie zabudować każdy sprzęt AGD. Zależnie od potrzeb warto wykonać głębokie szuflady z systemem cichego domykania, półki otwarte, szafki zamknięte górne a także inne mniejsze schowki. Ponadto warto korzystać z nowoczesnych systemów wyposażenia mebli, takich jak kosze cargo czy wysuwane kosze na odpady segregowane. W ramach mebli kuchennych można zabudować kuchenkę mikrofalową czy minipiekarnik. Gdy potrzeba wyjątkowo dużo miejsca do przechowywania można zdecydować się na szafki z zabudową pod sam sufit. W małej kuchni z kolei lepiej jest zrezygnować z projektowania wyspy.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając małą kuchnię?

Aranżacja kuchni to także odpowiedni dobór kolorów i pokryć ściennych oraz podłogowych. W małym pomieszczeniu najlepiej stawiać na na chłodne i jasne barwy. Lepiej jest też unikać nadmiaru elementów dekoracyjnych, bo to przytłoczy niewielką przestrzeń. Gdy aranżacja kuchni została zaprojektowana w kształcie litery L pozostaje jeden wolny róg, gdzie można ustawić niewielki stół z krzesłami. Gdy miejsca jest bardzo mało należy zdecydować się na stolik składany na ścianę.