Łazienka jest pomieszczeniem, które trudno odnowić niewielkim nakładem pracy. Aby przeprowadzić metamorfozę tego pomieszczenia, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Skucie starych płytek, ułożenie nowych, wymiana wanny czy prysznica, to wszystko wymaga sporego budżetu. Czy istnieją sposoby, by szybka metamorfoza łazienki nie zrujnowała naszego budżetu?

Metamorfoza łazienki tanim kosztem - jak zrobić to dobrze?

Jak tanim kosztem przeprowadzić metamorfozę łazienki?Tania metamorfoza łazienki jest możliwa i nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu. Co ciekawe, możemy ją przeprowadzić we własnym zakresie. Odpadają więc koszty wynajęcia glazurnika. Co zrobić, by nasza łazienka zyskała nowy blask? Jednym z popularnych ostatnio sposobów jest malowanie płytek specjalną farbą. Masz na ścianie ułożone płytki sprzed 30 lat, które wyglądają bardzo źle? Niekoniecznie musisz je wymieniać. Wykorzystując specjalne farby, możemy w krótkim czasie zmienić oblicze każdej łazienki. Nie ważne czy mieszkamy w bloku i nasza łazienka ma kilka metrów kwadratowych, czy do remontu mamy dużą łazienkę w domu jednorodzinnym

Koszt odnowy jednej i drugiej może zamknąć się w kilkuset złotych. Bez specjalistycznych narzędzi, bez zatrudniania fachowców. Wszystko jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie i to w kilka godzin. Jak się do tego zabrać? Co należy zrobić, by odpowiednio nałożyć farbę na starą glazurę w naszej łazience?

Metamorfoza łazienki - malowanie płytek - jak się do tego zabrać?

Malowanie płytek w łazience jest bardzo proste. Musimy jednak zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, które pozwolą nam przeprowadzić ten proces bezproblemowo. Wybierając się na zakupy do sklepu budowlanego, warto kupić:

  • Preparat do czyszczenia płytek i fug,

  • niewielki wałek do nanoszenia farby,

  • pędzel, który pozwoli pomalować trudno dostępne miejsca,

  • kuwetę wraz z wkładkami, która umożliwi prostą pracę z farbą,

  • taśmę malarską.

Malowanie płytek jest banalnie proste, ale wymaga starannego przygotowania podłoża. Można powiedzieć, że ten etap prac jest najważniejszy, bo zapewnia lepszą przyczepność farby do płytek. Zapobiega więc odpryskom i brzydko wyglądającym plamom, które mogą powstać w momencie, gdy zaczniemy malować tłuste powierzchnie. Mycie przeprowadzamy z wykorzystaniem specjalnych płynów. Musimy zadbać nie tylko o same płytki, ale także stare fugi, które przez lata zebrały sporą ilość brudu.

Po wymyciu musimy odczekać, by płytki i fugi były całkowicie suche. Dopiero wtedy można przystąpić do malowania. Farba do płytek składa się przeważnie z dwóch składników, które należy ze sobą połączyć przed malowaniem. Warto pamiętać, że po nałożeniu pierwszej warstwy musimy odczekać około 12 godzin, by móc nałożyć drugą. Właśnie dlatego konieczne jest rozmieszanie takiej ilości farby, by pokryć nasze zapotrzebowanie. Nie wchodzi w grę jednorazowe rozrobienie całości.

Za pomocą wałka starannie nanosimy farbę zarówno na płytki, jak i fugi. Taśmą malarską zabezpieczamy narożniki i powierzchnie, których nie chcemy pomalować. Po zakończeniu prac pozostaje poczekać na wyschnięcie farby. Przeprowadzona w ten sposób metamorfoza łazienki w bloku zapewnia bardzo fajny efekt.