W trosce o stan środowiska oraz dobro przyszłych pokoleń coraz więcej osób stara się bardziej eko w życiu codziennym. Aby to osiągnąć wystarczy niewielka modyfikacja swoich nawyków. Podpowiadamy, jak zadbać o naszą planetę i być bardziej ekologicznym na co dzień.

Odpowiednie podejście

Jak być bardziej ekologicznym na co dzień?Ekologia na co dzień jest naprawdę nieskomplikowana, bez problemu można ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zmiana podejścia do kupowania produktów żywnościowych. Należy zaopatrywać się tylko w to co jest nam niezbędne, nabywając za dużo narażamy siebie i planetę na marnowanie żywności. Ewentualne resztki z obiadu powinno się wykorzystać do przygotowania innego posiłku, a nie wyrzucać je do śmieci. Należy też pamiętać o segregacji odpadów, dzięki której z części z nich powstaną nowe produkty. Nie można zapominać o oszczędzaniu wody i energii. Można to osiągnąć poprzez ograniczenie długich kąpieli oraz zakręcanie strumienia podczas mycia zębów. 

Kolejnym sposobem na dbanie o środowisko naturalne jest korzystanie z kosmetyków wytworzonych z naturalnych półproduktów pochodzenia roślinnego. Tego typu wyroby to najlepszy sposób na zdrową skórę i włosy. Ekologiczne kosmetyki nie zawierają sztucznych barwników i innych chemicznych substancji. Są one nie tylko zdrowsze ale też skuteczniejsze i bezpieczniejsze od swoich syntetycznych odpowiedników. Warto też wybierać produkty kosmetyczne zapakowane w ekologiczne pojemniki nadające się do przetworzenia lub ponownego wykorzystania.

Ekologiczna żywność i zakupy

Wiele osób zastanawia się jak być eko, a przy okazji wciąż cieszyć się ulubionymi niekoniecznie zdrowymi produktami. Z pomocą przychodzi zyskująca na coraz większej popularności żywność ekologiczna. Warto postawić na warzywa i owoce pochodzące z ekologicznych upraw. Podobnie jest z mięsem, kurami i innymi produktami pochodzenia zwierzęcego, powinny pochodzić z humanitarnych, naturalnych hodowli. Powodzeniem cieszą się również domowe ekologiczne przetwory, warto je przyrządzać samemu lub kupować ze sprawdzonych, dbających o środowisko źródeł. Zdrowa żywność nie jest nudna i niesmaczna, wręcz przeciwnie, może to być, np.: pyszne pesto z zielonej papryki, ciekawy w smaku hummus lub ekologiczny, aromatyczny sos sojowy.

Plastikowe reklamówki, które wciąż można znaleźć w większości sklepów mogą rozkładać się przez kilka tysięcy lat. Mają również niekorzystny wpływ na znajdującą się w okolicy faunę i florę. Dlatego warto postawić na torby eko, które mogą być wykonane z bawełny, lnu lub papieru. Tego typu produkty występują w różnych kolorach, kształtach i wzorach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W kuchni warto zrezygnować z produktów jednorazowego użytku, jak na przykład jednorazowych słomek. Można je zastąpić ich odpowiednikami wykonanymi ze stali, szkła, bambusa lub słomy, które charakteryzują się ciekawym designem i dużą trwałością. Innymi ciekawymi produktami ekologicznymi, które można wykorzystywać w kuchni są też bambusowe chusteczki oraz butelki.