Krem z filtrem zawiera mineralne ora chemiczne filtry chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Podczas długiej ekspozycji skóry na słońce należy o nim pamiętać, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych poparzeń słonecznych. Często innym określeniem kremu z filtrem jest krem SPF, skrót SPF oznacza Sun Protection Factor, oznacza on wartość liczbową kremu przeciwsłonecznego, co informuje o czasie przez który skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV.  Skóra bez SPF wystawiona na promieniowanie UV może odbierać zbyt dużą ilość promieni po ok 20 min. co prowadzi do poparzeń skórnych, natomiast przy użyciu SPF czas ekspozycji na słońcu wydłuża się, w zależności od użytego SPF. Ochrona przed słońcem przy użyciu kremu z filtrem SPF 15 wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji na słońcu - 15 razy, krem SPF 30 - 30 razy i analogicznie SPF 50 - 50 razy. Dodatkowo, aby uchronić skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV należy nałożyć odpowiednią ilość kremu. Zaleca się nałożenie 2mg/1cm². Zbyt mała ilość nałożonego kremu może nie zakryć odpowiednio powierzchni skóry i stworzyć na niej niewidoczne dziury, które będą narażone na promieniowanie słoneczne. Często stosowana jest tak zwana zasada 2 palców podczas nakładania SPF na twarz, na palec wskazujący i środkowy należy nałożyć paski kremu, jest to odpowiednia ilość produktu do nałożenia na twarz. Dzięki tej metodzie można w łatwy sposób ustalić ile produktu powinno się użyć do posmarowania danej części ciała. 

UVA, UVB i UVC - o co z tym chodzi? 

Oprócz światła widzialnego wyróżniamy jeszcze światło podczerwone i ultrafioletowe. Promieniowanie UV pochodzi od nazwy ultraviolet radiation i dzieli się je na trzy rodzaje w zależności od długości fali promieniowania. Promieniowanie UVC jest najkrótsze i praktycznie w pełni zatrzymywane prze warstwę ozonową, UVB to promieniowanie o średniej długości fali, które sprawia, że na ciele pojawia się opalenizna i poparzenia, dlatego ważne jest stosowanie kremu z filtrem, aby chronić skórę przed promieniowaniem UVB. Ostatnie promieniowanie UVA jest ma najdłuższe fale, dodatkowo jest ono w 95% promieniowaniem ultrafioletowym obecnym przez niemal cały rok. Promieniowanie UVA bardzo głęboko dociera do skóry powodując niszczenie kolagenu, zaburzenia pigmentacji, alergie słoneczne, czy nowotwory skórne. 

Korzystanie z kremów z filtrem SPF to ważny element podczas pielęgnacji skóry. W ten sposób możemy uniknąć problemów skórnych i zapewnić sobie zdrowa i jędrną skórę. Poparzenia skóry oraz choroby wynikające z promieniowania mogą nas ominąć, jeżeli będziemy pamiętać o używaniu kremów z filtrem.