Rośliny ozdobne w ogrodach przydomowych sprawiają, że otoczenie staje się wizytówką domu i strefą wypoczynku. Odpoczynek wśród zieleni wymaga znalezienia przytulnego i zacisznego miejsca, w którym znajdą się wygodne meble ogrodowe oraz miejsce na grilla. Dobierając rośliny do małych ogrodów, trzeba zwrócić uwagę na ich docelową wielkość oraz czas kwitnienia lub owocowania. Najpiękniejsze ogrody są ozdobne przez cały rok, również zimą.

Zasady sadzenia roślin, czyli na co zwrócić uwagę?

Jak założyć niewielki, atrakcyjny ogród?Różne gatunki roślin ozdobnych mają odmienne wymagania względem słońca, gleby oraz nawodnienia. W jednym miejscu sadzi się rośliny o podobnych wymaganiach. Większe rośliny tworzą tło — są to drzewa oraz krzewy, przed nimi sadzi się niższe byliny, a na pierwszym planie zwykle znajdują się niskie rośliny kwitnące. Takie rzędowe umiejscowienie roślin sprawia, że ogród staje się uporządkowany, a rośliny mają dobre warunki do wzrostu. W niewielkich ogrodach należy stawiać na odmiany miniaturowe drzew i krzewów. Pozwoli to zachować proporcje między roślinami i nie zacieni nadmiernie placu. Miniaturowe gatunki roślin iglastych rosną wolno i długo zachowują swój naturalny pokrój. Ogranicza to też nakład pracy w pielęgnowaniu ogrodu.

Tworząc rabaty ozdobne przez cały sezon — należy tak dobrać rośliny, aby ogród był cały czas obsypany kwiatami. Wiosną są to pierwsze rośliny cebulowe (żonkile, narcyzy, tulipany i krokusy), latem zaczynają kwitnąć krzewy oraz byliny (np. róże, hortensje, lawenda). Jesienią na rabatach pojawiają się wrzosy, astry i chryzantemy. Zimą ogród nie musi być szary i nudny — wystarczy posadzić rośliny o dekoracyjnych pędach lub owocach, które pozostają na krzewach zimą.

Architektura ogrodowa i rośliny

W ogrodach istotne znaczenie mają nie tylko rośliny, ale też elementy małej architektury. Mogą być to altanki, trejaże, pergole lub kratownice, przy których sadzi się rośliny pnące. W miejscu przeznaczonym do biesiadowania warto posadzić kwitnące i pachnące gatunki. Szczególnie dekoracyjna jest glicynia, akebia oraz milin amerykański. Rośliny pną się po ścianach altanki lub po specjalnym rusztowaniu. Tworzą zielony parasol z pięknymi, kolorowymi i aromatycznymi akcentami.

W ogrodach doskonale prezentują się naturalne elementy dekoracyjne — są to kamienie, drewniane palisady, ogrodzenia oraz ścieżki. Wybór materiałów do aranżacji ogrodów jest bardzo duży. Świetnie wyglądają kamienie w otoczeniu roślin. Z ich pomocą buduje się ogrody skalne, murki, ale też wyznacza się ścieżki w ogrodzie. Kamień jest niezastąpiony w projektach zbiorników wodnych, odpowiada za ich naturalny wygląd.